Liny stalowe - typy oraz właściwości


Główną budową prawie wszystkich lin stalowych jest sześć splotek, z których każda została wykonana z siedmiu drutów o tej samej średnicy. Ilość drutów użyta w każdej splotce oraz ilość ich warstw wpływa na właściwości wyprodukowanej liny, a tym samym o jej użyciu przemysłowym. Druty zastosowane w konstrukcji lin stalowych mogą być połączone oraz układane w różnych układach. W jednej linie wiąże się druty o takiej samej bądź odmiennych średnicach w jednej lub kilku warstwach. Zarówno pojedyncze splotki, jak i cała lina mogą być skręcone w takim samym bądź w odmiennych kierunkach, co także nadaje linom stalowym charakterystyczne właściwości.

W tym zakresie wyróżniamy dwa typy lin – liny stalowe współzwite oraz liny stalowe przeciwzwite. Najpowszechniej produkowanym rodzajem lin są liny współzwite prawe. Mają zalety w formie giętkości oraz dużej wytrzymałości na intensywne prace. Ich wadą jest jednakże skłonność do rozwijania się pod działaniem obciążenia oraz zapętlania się po zluzowaniu. Mimo minusów, zalety lin współzwitych są podstawą ich użycia w większości sytuacji przemysłowych, jednakże dużo lepiej sprawdzają się tam, gdzie znajdują się pod stałym obciążeniem. W budownictwie zazwyczaj stosuje się liny dwuzwite o konstrukcji przeciwzwitej. Nie mają one tych minusów, co liny współzwite. Nie mają tendencji do rozkręcania się, a tym samym są powszechnie używane do podnoszenia różnego typu ładunków. Liny stalowe są poddawane zwyczajowym badaniom, które mają na celu sprawdzenie ich wytrzymałości.

Oględziny i mierzenie lin przebiegają według określonych procedur, mających na celu zatwierdzenie oraz zapewnienie ich wytrzymałości. Sprawdzanie lin stalowych przebiega się między innymi jako ich oględziny wzrokowe, sprawdzenie przekroju liny, sprawdzenie jej ciężaru oraz jej odprężenia. Testy obejmują również testy sprawdzające odporność liny na przerwanie. Liny stalowe wykorzystywane są w różnego typu zadaniach produkcyjnych. Jej szczególnie rozpowszechnionym użyciem są wszelkiego rodzaju działania transportowe, w których najczęściej używana jest do konstrukcji cięgien zawiesi linowego. Używa się ich przede wszystkim do transportowania bardzo ciężkich elementów oraz do podnoszenia ich w procesach transportowych.

Podobne artykuły


Wyjazd w Bieszczady

Wyjazd w Bieszczady

Wiele osób preferuje urlop i wypoczynek w miejscach, gdzie można spokojnie wypocząć, a jednoc...
Niedrogi wózek dziecięcy

Niedrogi wózek dziecięcy

Wybierając wózek wypada się kierować wieloma znaczącymi zasadami. Na pewno musi być on niewie...
Jak nauczyć się robienia zdjęć

Jak nauczyć się robienia zdjęć

Mamy aparat - nawet bardzo dobry, kupiony za duże pieniądze - i co dalej? Najlepiej, żeby efekty nas...

Partnerzy


Kosmetyki dla dzieci i niemowląt

Kosmetyki dla dzieci i niemowląt

Hydrofobizacja szyb w samochodzie

Hydrofobizacja szyb w samochodzie

Sukienki etno, czyli nowa moda

Sukienki etno, czyli nowa moda

Ubezpieczenia samochodowe

Ubezpieczenia samochodowe