Nowoczesne elewacje domów


Elewacja, czy też fasada jest wizytówką każdego budynku. Odzwierciedla jego styl i charakter, który na ogół jest potem odbiciem stylu jaki panuje wewnątrz domku, a także zdradza gust oraz stopień majętności właścicieli.

Przeminęły czasy, kiedy budynki wykańczało się tylko banalnym tynkiem zewnętrznym, na który nakładało się farbę, zazwyczaj w kolorze białym. Z czasem powstało więcej urozmaiceń, jak różnego rodzaju kamień, drewno czy też klinkier. Z biegiem czasu architekci oraz projektanci zaczęli proponować coraz to nowocześniejsze i śmielsze projekty, a także produkty do wykończeń domów, które nieraz w efekcie finalnym wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki.

Nietypowa i oryginalna elewacja pięknego domu.

Elewacja wentylowana. Stosuje się do tego celu tzw. okleiny elewacyjne, które umieszcza się przy zastosowaniu ocieplenia metodą suchą – lekką. Procedura ta posiada dużo pozytywów, a mianowicie: eliminuje wszystkie nierówności i dysproporcje ścian, reguluje natężenie nagrzewania latem, a zimą utratę ciepła, co redukuje koszty ogrzewania, oładzina fasady na ruszcie wzmaga stabilność fasady, dlatego że jest dla niej ochroną przed czynnikami atmosferycznymi, pusty obszar, który powstaje pomiędzy okładziną a ociepleniem uniemożliwia magazynowanie się wilgoci w izolacji cieplnej, dlatego że owa pustka pozwala bez trudu ją odparować.

Elewacja włókno-cementowa. Najnowsza  fasada, którą można już zaobserwować na domach to fasady stworzone z włókno-cementu (płyty cementowo-włóknowe).

Przyjmują one formę namiastki desek, płyt lub płytek. Aby przyjęły one postać paneli lub płytek łączy się elementy takie jak: cement, włókno celulozowe i PVA krzemionkę, kredę, a także płyty cementowo-włóknowe z recyklingu skonsolidowane są z właściwą ilością wody, następnie poddaje się je oddziaływaniu pod pewnym ciśnieniem pary wodnej w autoklawie, co powoduje niezwykłą twardość oraz trwałość płyt. Można powiedzieć, że płyty te są zasłużonymi następcami tynków tradycyjnych.

Elewacja z blachy. Może i kojarzy się bardziej jako pokrycie dachowe, jednakże występują także specjalne blachy aluminiowe lub cynkowo- tytanowe wykorzystywane do elewacji. Posiągają one niewielką grubość, bo od 1 do 3 mm. Mogą one przybierać różnorakie formy jak np. tłoczone głęboko kasetony, panele, romby, kwadraty, prostokąty, itp. Z kształtów tych można dopasowywać je i tworzyć rozmaite wzorce i formy, np. łuski. Takie zdobienia są bardzo ciekawe i za ich pomocą można osiągnąć naprawdę ciekawy i niepowtarzalny design naszego domu.

Podobne artykuły


Liny stalowe - typy oraz właściwości

Liny stalowe - typy oraz właściwości

Główną budową prawie wszystkich lin stalowych jest sześć splotek, z których każda zost...
Jakie są objawy alergii?

Jakie są objawy alergii?

Alergia jest poważnym schorzeniem, które bardzo utrudnia życie normalnemu człowiekowi. Co pra...
Urlop

Urlop

Urlop to czas który większość osób planuje przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. Oczy...
Naturalne kosmetyki dla każdego

Naturalne kosmetyki dla każdego

Regularne czyszczenie dla sprawności klimatyzacji

Regularne czyszczenie dla sprawności klimatyzacji

Jakie są objawy alergii?

Jakie są objawy alergii?

Przegląd usług dentysty

Przegląd usług dentysty