Nowoczesne elewacje domów


Elewacja, czy też fasada jest wizytówką każdego budynku. Odzwierciedla jego styl i charakter, który na ogół jest potem odbiciem stylu jaki panuje wewnątrz domku, a także zdradza gust oraz stopień majętności właścicieli.

Przeminęły czasy, kiedy budynki wykańczało się tylko banalnym tynkiem zewnętrznym, na który nakładało się farbę, zazwyczaj w kolorze białym. Z czasem powstało więcej urozmaiceń, jak różnego rodzaju kamień, drewno czy też klinkier. Z biegiem czasu architekci oraz projektanci zaczęli proponować coraz to nowocześniejsze i śmielsze projekty, a także produkty do wykończeń domów, które nieraz w efekcie finalnym wyglądają jak prawdziwe dzieła sztuki.

Nietypowa i oryginalna elewacja pięknego domu.

Elewacja wentylowana. Stosuje się do tego celu tzw. okleiny elewacyjne, które umieszcza się przy zastosowaniu ocieplenia metodą suchą – lekką. Procedura ta posiada dużo pozytywów, a mianowicie: eliminuje wszystkie nierówności i dysproporcje ścian, reguluje natężenie nagrzewania latem, a zimą utratę ciepła, co redukuje koszty ogrzewania, oładzina fasady na ruszcie wzmaga stabilność fasady, dlatego że jest dla niej ochroną przed czynnikami atmosferycznymi, pusty obszar, który powstaje pomiędzy okładziną a ociepleniem uniemożliwia magazynowanie się wilgoci w izolacji cieplnej, dlatego że owa pustka pozwala bez trudu ją odparować.

Elewacja włókno-cementowa. Najnowsza  fasada, którą można już zaobserwować na domach to fasady stworzone z włókno-cementu (płyty cementowo-włóknowe).

Przyjmują one formę namiastki desek, płyt lub płytek. Aby przyjęły one postać paneli lub płytek łączy się elementy takie jak: cement, włókno celulozowe i PVA krzemionkę, kredę, a także płyty cementowo-włóknowe z recyklingu skonsolidowane są z właściwą ilością wody, następnie poddaje się je oddziaływaniu pod pewnym ciśnieniem pary wodnej w autoklawie, co powoduje niezwykłą twardość oraz trwałość płyt. Można powiedzieć, że płyty te są zasłużonymi następcami tynków tradycyjnych.

Elewacja z blachy. Może i kojarzy się bardziej jako pokrycie dachowe, jednakże występują także specjalne blachy aluminiowe lub cynkowo- tytanowe wykorzystywane do elewacji. Posiągają one niewielką grubość, bo od 1 do 3 mm. Mogą one przybierać różnorakie formy jak np. tłoczone głęboko kasetony, panele, romby, kwadraty, prostokąty, itp. Z kształtów tych można dopasowywać je i tworzyć rozmaite wzorce i formy, np. łuski. Takie zdobienia są bardzo ciekawe i za ich pomocą można osiągnąć naprawdę ciekawy i niepowtarzalny design naszego domu.

Podobne artykuły


Kosmetyki dla dzieci i niemowląt

Kosmetyki dla dzieci i niemowląt

Kosmetyki dla niemowląt to przede wszystkim oliwki natłuszczające, puder i zasypki do pupy niemowlak...
Plaże – kilka z najpiękniejszych w Polsce

Plaże – kilka z najpiękniejszych w Polsce

Hel - jest kąpieliskiem nadmorskim w województwie pomorskim. Hel posiada piaszczyste plaże, p...
Elewacje aluminiowe, czyli innowacyjne rozwiązania w zakresie wykonania ścian

Elewacje aluminiowe, czyli innowacyjne rozwiązania w zakresie wykonania ścian

Pewnie niejednokrotnie mieliśmy okazję poznać fasady aluminiowe, czy widzieć je na własne oczy, jako...
Hydrofobizacja szyb w samochodzie

Hydrofobizacja szyb w samochodzie

Ponadczasowe trendy w modzie

Ponadczasowe trendy w modzie

Naturalne kosmetyki dla każdego

Naturalne kosmetyki dla każdego

Nurkowanie

Nurkowanie