Wciągarka łańcuchowa - kontrola i obsługa


Projektowanie i wytwarzanie rozwiązań technicznych to proces, który wymaga wzięcia pod uwagę bezpieczeństwa osób pracujących z maszynami bądź w ich pobliżu. Jest to istotne także dla rozwiązań służących do transportowania elementów na niewielkie dystanse, przede wszystkim tych o znacznej masie. Rozwiązaniami technicznymi najpowszechniej używanymi do podnoszenia i transportu ładunków są różnego rodzaju dźwignice, takie jak np. bramki warsztatowe bądź żurawiki warsztatowe. Głównym osprzętem tego rodzaju urządzeń jest wciągarka. Najprostszym jej modelem jest obsługiwana manualnie Wciągarka łańcuchowa. Większość wciągarek, ze względu na bezpieczeństwo osób, musi być obsługiwana przez osoby specjalnie do tego wyszkolone. Różnego rodzaju urządzenia transportu bliskiego, w tym również wszystkie wciągarki łańcuchowe elektryczne oraz wciągarki łańcuchowe manualne o udźwigu powyżej 2000 kilogramów są związane procedurą kontrolną. Ma ona za zadanie zweryfikowanie ich funkcjonowania jeszcze nim zostaną dopuszczone do użytku.

Procedury te przeprowadzane są przez jednostki, które zostały do tego wyznaczone, a jedną z nich jest Urząd Dozoru Technicznego. Pracownicy tego typu jednostki sprawdzają dokumentację wciągarki łańcuchowej oraz prawidłowość funkcjonowania wszystkich jej mechanizmów. Zanim wciągarka łańcuchowa zostanie udostępniona do użytku, przechodzi także testy obciążeniowe, których celem jest zweryfikowanie, czy wykonana została z wystarczającą wytrzymałością na obciążenie. Dozorowi technicznemu nie podlegają wciągarki łańcuchowe ręczne o udźwigu do 2000 kilogramów. Urządzenia te nie muszą być zgłaszane do Urzędu Dozoru Technicznego, ale ich obsługa, kontrola ich stanu oraz naprawienia muszą być przeprowadzane przez osoby do tego wyznaczone. W rzeczywistości oznacza to, że osoba, która obsługuje wciągarkę łańcuchową, musi ukończyć kurs obsługi tego rodzaju urządzeń. W czasie kursu zapoznaje się między innymi z zasadami bezpieczeństwa zarówno własnego, jak i innych osób oraz ładunków. Obsługa wciągarki łańcuchowej związana jest ze znaczną odpowiedzialnością.

Dotyczy to przede wszystkim tych urządzeń, które służą do podnoszenia bardzo dużych mas, których upadek może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Przeprowadzanie tych czynności przez osoby nie mające odpowiednich kwalifikacji może zakończyć się nałożeniem ustawowych kar pieniężnych lub nawet pozbawianiem wolności. Kary dotyczą również momentów, w których do pracy używano zepsutej wciągarki łańcuchowej lub takiej, która nie przeszła testów. Przestrzeganie wszystkich przepisów związanych z używaniem wciągarki łańcuchowej jest bazą bezpieczeństwa osób biorących udział w transporcie ładunków.

Podobne artykuły


Ubezpieczenia samochodowe

Ubezpieczenia samochodowe

Jeżeli jesteście właścicielami samochodów bądź innych pojazdów, którymi ba...
Fauna i flora w Meksyku

Fauna i flora w Meksyku

Meksyk to kraj znajdujący się na terenie Ameryki Północnej. Graniczy ze Stanami Zjednoczonymi...
Powiększanie piersi

Powiększanie piersi

W obecnych czasach coraz więcej kobiet decyduje się na powiększanie piersi. Małe bądź niezbyt kształ...

Partnerzy


Idealny wypoczynek

Idealny wypoczynek

Uprawa i sadzenie ekologicznych zdrowych warzyw

Uprawa i sadzenie ekologicznych zdrowych warzyw

Polscy aktorzy

Polscy aktorzy

Zakupy w marketach

Zakupy w marketach